Dla gości

Witajcie 

 

Na początek cenna informacja dla przyjezdnych. Równolegle z naszymi regatami odbywa się impreza Boszkowo-Fest do uczestnictwa w której bardzo zachęcamy.

Jest to ciekawa opcja spędzenia soboty bawiąc się i obserwując zmagania zawodników regat RawagCup. 
Boszkowo-Fest zapewnia bardzo dobre miejsce obserwacji regat.

 

Kilka słów o samych regatach:

Jeżeli na dowolnym akwenie znajdą się dwa jachty płynące w ta samą stronę, to ich sternicy prędzej czy później zaczną się ze sobą ścigać. Najczęściej ma to na celu po prostu urozmaicenie często monotonnej żeglugi, ale jest to również element rywalizacji pomiędzy żeglarzami chcącymi nieustannie sprawdzać swoje umiejętności oraz sprzęt.

Zorganizowana forma żeglarskich wyścigów to regaty.

Mamy wiele różnych rodzajów regat. Najpopularniejsze z nich to:

Regaty przesiadkowe - w takich regatach załogi zamieniają się łodziami co bieg. Należy rozegrać przynajmniej tyle biegów ile jest załóg.
Regaty w formule otwartej -  wszyscy startują razem, nie ma podziału na klasy, a celem jest wyłonienie  najszybszej łódki na danym akwenie. Trofeum w takich wyścigach jest często tzw. błękitna wstęga.
Regaty meczowe - Zyskująca coraz większą popularność formuła, w której na jednej trasie ścigają się tylko dwa jachty. Taki pojedynek jest bardzo widowiskowy dla publiczności.
Regaty klasowe (RawagCup)  - aby zniwelować różnicę wynikającą z konstrukcji jachtów rozgrywane są w klasach,  czyli na jachtach spełniających określone, porównywalne, wymagania techniczne.

Niezależnie od rodzaju regat zawsze celem ich jest ustalenie, kto szybciej pokona określona trasę (oczywiście przestrzegając reguł). Trasa regat może być wyznaczona z punktu A do punktu B, są to tak zwane regaty dystansowe np. Regaty Poloneza - ze Świnoujścia dookoła wyspy Bornholm i z powrotem. Trasę mogą wyznaczać także boje wystawione przez organizatora na akwenie. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia.

Najpopularniejszą trasą regatową jest trasa trójkątna lub trapezu (jak w przypadku Naszych regat). 

Trasa taka jest wyznaczona za pomocą boi w taki sposób, aby start i pierwsza odcinek zawsze przebiegał pod wiatr. Linia startu-mety  umiejscowiona jest między statkiem komisji sędziowskiej, a boją startową. Najczęściej znajduje się ona na linii między bojami 1-4.

Procedura startowa jest kwestią dość złożoną. W skrócie, polega ona na przekroczeniu linii startu w kierunku boi nawietrznej (1) momencie nadania sygnału startowego. Sygnał ten jest poprzedzony przez sygnały przygotowawcze. Sygnały podczas procedury startowej nadawane są przez komisję sędziowską. Są to sygnały wizualne – flagi, oraz sygnały akustyczne - nadawane syreną lub dzwonem.

Przykładowa procedura startowa wygląda w sposób następujący:

Sygnał

Flaga i sygnał dźwiękowy

Flaga

Min. do startu

Ostrzeżenia

Podniesienie flagi klasy „O” lub flagi klasy i jeden sygnał dźwiękowy

5

Przygotowania

Podniesienie flagi „P” i jeden sygnał dźwiękowy

4

Jednej minuty

Opuszczenie flagi „P”  i jeden długi sygnał dźwiękowy

1

Startu

Opuszczenie flagi klasy „O” lub flagi klasy i jeden sygnał dźwiękowy

0

Po starcie zawodnicy przemierzają całą trasę w określony przez sędziów sposób. Jeżeli wykonują okrążenie wokół wszystkich boi nazywamy  to trójkątem lub trapezem , jeżeli płyną trasą pomiędzy bojami 1 i 4, taki układ nazywamy śledziem. Po pokonaniu ustalonej trasy jachty klasyfikowane są w kolejności przekraczania linii mety. Podczas regat obowiązują elementarne zasady prawa drogi, oraz dodatkowe przepisy regatowe.

[Szczegóły trasy regat oraz procedury startowe  mogą być różne podczas różnych regat. Wynikają one ze specyfiki imprezy, akwenu, a także warunków atmosferycznych. Informacje o danej imprezie regatowej, między innymi stosowane przepisy, trasa, procedura startowa publikowane są w instrukcji żeglugi, z którą powinniśmy się zapoznać przed rozpoczęciem imprezy. ]

Przeważnie w regatach rozgrywanych jest kilka biegów, które pozwalają wyłonić najlepszą załogę. Na sukces regatowy składa się wiele elementów:

Techka żeglowania czyli biegłość w manewrowaniu jachtem.
Odpowiednia strategia, a więc wcześniejsze planowanie całego wyścigu.
Taktyka regatowa, czyli umiejętność realizacji przyjętej strategii w oparciu o zaistniałe warunki.
Wyszkolenie i dobra współpraca całej załogi, oraz oczywiście właściwości nautyczne jachtu

 

Kilka słów o samych regatach klasy 470 na Jeziorze Dominickim.

Do roku 2012 regaty klasy 470 odbywały się w ramach imprez żeglarskich organizowanych przez LTŻ (Leszczyńskie Towarzystwo Żeglarskie), rodzinę Państwa Borkowskich i rodzinę Państwa Klawińskich.
Imprezy te skupiają wszystkie klasy jachtów będące na Jeziorze Dominickim - odbywają się corocznie w różnych terminach sezonu żeglarskiego.

W roku 2012 
......

 

Dla uczesnitków

Witajcie,

Kilka ważnych informacji dla uczestników regat i towarzyszących im osób.
Regaty odbywają się na terenie "Ośrodka Wypoczynkowego Kuratorium i Oświaty"
GPS: 51.958392, 16.324655
który od tego roku jest w zarządzaniu przez LTŻ (Leszczyńskie Towarzystwo Żeglarskie)
W związku z tym że LTŻ nie prowadzi działalności komercyjnej związanej z tym ośrodkiem obiekt jest zamknięty i mają
do niego dostęp tylko członkowie LTŻ.
Jako że nasze regaty są ściśle związane z działalnością LTŻ jak i pozytywne opinie z poprzednich edycji RawagCup otrzymaliśmy zgodę na kolejne ulokowanie bazy regat na terenie w/w ośrodka.

W związku z tym proszę wszystkich o przestrzeganie kilku ustalonych zasad:

- wszystkie samochody i przyczepy uczestników regat po ściągnięciu sprzętu parkujemy w wyznaczonym przez organizatora miejscu (między bramą główną a szlabanem - teren zamknięty) - w przypadku kiedy tego miejsca będzie brakować będziemy szukać rozwiązań
- namioty rozbijamy w wyznaczonym do tego miejscu
- na noc i podczas dłuższego postoju 470tki ustawiamy w wyznaczonym miejscu w całym okresie pobytu na terenie ośrodka - chodzi o to żeby nie blokować plaży i innych miejsc
- na tematy porządkowe i życia w społeczności :) myślę że nie muszę się wypowiadać bo jesteśmy sprawdzoną pod tym względem ekipą !! - proszę tylko pamiętać że na terenie ośrodka będą wypoczywać członkowie LTŻ .

 

Uwaga: Na terenie ośrodka nie funkcjonuje BAR lecz uczestnicy RawagCup będą mieli dostęp do kuchni, zmywarki, lodówki itp.

 

 

 

Program regat:

 13.sierpnia 2016 (sobota)

9.00 do 10.00 zgłoszenia regat – biuro regat (OW LTŻ)

10.30 Ceremonia otwarcia regat

11.15 Gotowość startowa do pierwszego wyścigu, następne (sygnał ostrzegawczy nie później niż 17.30) wg komunikatów KS

18.30 Parada jachtów po jeziorze w ramach Boszkowo-Fest

20.00 podsumowanie pierwszego dnia regat, impreza integracyjna na terenie ośrodka w "Barze"  - posiłek zapewnia sponsor 

 

14. sierpnia 2016 (niedziela)

10.30 gotowość startowa do pierwszego wyścigu, następne (sygnał ostrzegawczy nie później niż do 15.00) wg komunikatów KS

15.30 posiłek regeneracyjny dla uczestników.

16.00 Ogłoszenie wyników.

16.30 Ceremonia zakończenia regat, rozdanie nagród..